Autorzy książek
-+ J. K. Rowling
-+ M. GrandPre
-+ A. Polkowski
Książki
-+ Kamień Filozoficzny
-+ Komnata Tajemnic
-+ Więzień Azkabanu
-+ Czara Ognia
-+ Zakon Feniksa
-+ Książe Półkrwi
-+ Tom VII
Filmy
-+ Kamień Filozoficzny
-+ Komnata Tajemnic
-+ Więzień Azkabanu
-+ Czara Ognia
-+ Zakon Feniksa
-+ Książe Półkrwi
-+ Aktorzy
Gry
-+ Kamień Filozoficzny
-+ Komnata Tajemnic
-+ Więzień Azkabanu
-+ Czara Ognia
-+ Zakon Feniksa
-+ Książe Półkrwi
-+ Online
Księgi Magii
-+ Miejsca
-+ Postacie
-+ Przedmioty
-+ Zaklęcia
-+ Stworzenia
-+ Eliksiry
-+ Zioła
-+ Słodycze
-+ Gry i Sporty
-+ Podręczniki i gazety
Galeria
-+ Filmy
-+ Gry
-+ Książki
-+ Okładki
-+ Aktorzy
-+ J. K. Rowling
-+ Fanarty
Inne
-+ Newsy
-+ Księga Gości
-+ Historia strony
-+ Forum
-+ Czat
-+ Kontakt
-+ Autorzy
Bannery

 

Eliksiry

..

Eliksir to jak możemy przeczytać w słowniku „mieszanina nalewki roślinnej z olejkiem eterycznym; odwar, wyciąg roślinny na spirytusie. Jego nazwa oznacza: Łacina - elixir - eliksir życia, płyn poszukiwany przez alchemików, mogący przedłużać życie i zapewniać wieczną młodość; arabski - aliksir; z Greki - ksērion - proszek osuszający”. Te niezwykłe wywary z niezwykłych składników od najdawniejszych czasów były sporządzane przez osoby zajmujące się magią. Czarownice przygotowywały więc wywary upiększające, zmieniające wygląd czy powodujące niewidzialność. Średniowieczne legendy i podania mówią o eliksirach nasennych, miłosnych, zapomnienia oraz zazdrości i kłótni. Miały więc swoją jasną stronę – mogły kogoś wyleczyć ale także tą mroczną powodującą zniszczenia i choroby.

Eliksir Bujnego Owłosienia (ang. Hair-Raising Potion) - wśród jego składników znajdują się szczurze ogony. Powoduje nadmierny przyrost włosów, im więcej, tym włosów jest więcej.
Eliksir do włosów Ulizanna (ang. Sleekeazy's Hair Potion) – używany jako żel do układania włosów między innymi przez Hermione gdy szykowała się na bal.
Eliksir fotograficzny (ang. Photograph Potions) – nawet zdjęcia ze zwykłego aparatu mogą się ruszać gdy wywoła się je w tym eliksirze. Używał go Colin Creevy, wielki fan Harrego.
Eliksir Miłosny (ang. Love Potion) – może zawierać zamrożone jaja Popiełka. Nie powoduje, że pijący zakocha się w danej osobie ponieważ miłości nie można imitować. Sprawia jedynie, że czuje się obsesje na punkcie danej osoby. Stosowanie go jest zabronione w Hogwarcie ale mimo to pani Weasley kiedyś go uwarzyła.
Eliksir Nienawiści (ang. Hate Potion) – odkrywa przed pijącym najgorsze winy i przyzwyczajenia innych osób. Jest polecany przez Proroka Codziennego aby zniechęcić się do osób, które przestaliśmy kochać.
Eliksir Pamięci (ang. Memory Potions) – może zawierać pióra Memrotka. Sprawia, że pamięć pijącego jest wzmocniona i potrafi więcej zapamiętać.
Eliksir Ochrony Przed Ogniem (ang. Fire Protection Potion) – jego składniki nie są znane. Chroni pijącego przed oparzeniami. Harry użył go aby przejść przez czarny ogień.
Eliksir postarzający (ang. Ageing Potion) – jego składniki nie są znane. Powoduje, że osoba się starzeje. Im więcej eliksiru się wypije, tym więcej przybywa lat. Fred, George i Lee go połknęli aby oszukać linie wieku i dostać się do Turnieju Trójmagicznego. Niestety nie udało im się to i za karę wyrosły im brody.
Eliksir Rozdymający (ang. Swelling Solution) – sprawia, że coś się powiększa. Drugoroczni uczniowie robili go gdy Harry wrzucił Goylowi krakersa do kociołka. Gdy się rozprysnął, ludzkie oczy, nosy, ręce itd. były powiększone w zabawny sposób. Antidotum na to jest Wywar Dekompresyjny
Eliksir Rozgrzewający (ang. Pepperup Potion) – wynalzeiony przez Glovera Hipwortha. Jego zadaniem jest leczenie zwykłych przeziębień a ubocznym efektem jest para wydobywająca się z uszu przez kilka godzin po wypiciu. Pani Pomfrey zużywa go dość dużo gdy nadchodzi zima.
Eliksir Słodkiego Snu (ang. Sleeping Draught/Potion) – sprawia, że pijący zasypia na długie godziny. Hermiona użyła go w ciastkach dla Crabbe’a i Goyle’a. Wypił go także Harry po trzecim zadaniu i spotkaniu z Voldemortem.
Eliksir Upiększający (ang. Beautifying Potions) – sprawia, że pijący staje się piękniejszy. Sacharissa Tugwood była jego ekspertem i wynalazcą. Znana wiedźma Malodora Grymm używała go przez wiele lat aby ukryć swój prawdziwy wygląd.
Eliksir Uspokajający (ang. Calming Draught) – sprawia, że pijący odzyskuje spokój wewnętrzny i harmonie. Na 5 roku otrzymała go Hannah Aboot po tym jak miała małe załamanie nerwowe na lekcji zielarstwa. Krzyczała wtedy, że jest za głupia by podchodzić do egzaminów i że chce natychmiast opuścić szkołę.
Eliksir Wielosokowy (ang. Polyjuice Potion) – składniki: muchy siatkoskrzydłe duszone przez 21 dni, pijawki, sproszkowany róg dwurożca, ślaz, rdest ptasi, skórka boomslanga i oczywiście kawałek kogoś w kogo chcemy się zmienić. Sposób przyrządzenia: Do kociołka, w którym winna być wrząca woda, wrzucamy muchy siatkoskrzydłe i przez okres dwudziestu jeden dni je gotujemy. Przez ten czas winno się również, mieszać wywar codziennie. Po tygodniach trzech, gdy muchy SA ugotowane dodać slaz trzeba, w pełnie księżyca zerwany koniecznie, oraz rdest ptasi. Dziesięć godzin gotować to należy. Skórkę Boomslanga, Sproszkowany Róg Dwórozca wrzucić do kotła i dzień następny eliksir gotować. Wrzucić pijawki następnie mamy, wymieszać w kotle. I po 4 godzinach dodać możemy "odrobinę człowieka, w którego się zmieniamy". Wywar różny kolor ma, niektórzy mówią, ze zależy od zła. Zła osoby, która się stajemy. Powoduje, że przez godzinę stajemy się kim chcemy tak jak zrobili to Harry i Ron na drugim roku. Użył go też Barty Crouch Jr. zmieniając się najpierw w swoją matkę a później w Moody’ego.
Eliksir Wilczego Jadu (ang. Wolfsbane Potion) – nie leczy przed zamianą w wilkołaka podczas pełni ale sprawia, że osoba pijąca go panują nad tą transformacja. Snape robił go Lupinowi.
Eliksir Wyostrzający Rozum (ang. Wit-Sharpening Potion) – sprawia, że osoba myśli bardziej logicznie. Składniki to pancernik, imbir i żuk.
Eliksir Zapomnienia (ang. Forgetfulness Potion) – powoduje, że osoba zostaje pozbawiona pewnych lub wszystkich wspomnień. Pierwszoroczni uczniowie musieli go uwarzyć podczas egzaminów.
Eliksir Zmniejszający (ang. Shrienkin Potion) – składniki to: pokrojone stokrotki, figowiec, pokrojona gąsienica, szczurza śledziona, sok z pijawki. Ten eliksir sprawia, że obiekty się zmniejszają powodując też rewers w wieku. Harry musiał napisać o nim trudny esej. Na lekcji ze Snapem dowiedział się, że źle przygotowany może być trujący. Niedobrze jest gdy doda się za dużo śledziony lub soku, mikstura staje się pomarańczowa zamiast zielonej.
Mikstura Bezmyślności Doktora Ubbly'ego (ang. Oblivious Unction, Dr. Ubbly's) – używana aby leczyć rany pozostawione przez myśli, które zdaniem pani Pomfrey pozostawiają blizny głębsze niż niemal cokolwiek innego. Ron był tym leczony po spotkaniu z mackami mózgu w Departamencie Tajemnic.
Mikstura Pomieszania (ang. Confusing Concoction) – powoduje, że osoba nie wie co się dzieje i co się stało. Bardzo przydatna dla wrogów.
Mikstura Uzupełnienia Krwi (ang. Blood-Replenishing Potion) – najczęściej stosowana w szpitalu, sprawia, że pacjent ma stały poziom krwi mimo tego, że jego rany krwawią. Artur musiał ją brać po tym jak został ugryziony przez węża należącego do Voldemorta.
Wywar Dekompresyjny (ang. Deflating Draught ) – antidotum do Eliksiru Rozdymającego. Snape miał go podczas zajęć z Harrym podczas drugiego roku. Okazał się wtedy bardzo przydatny.
Wywar Spokoju (ang. Draught of Peace) – składniki to sproszkowany kamień księżycowy i syrop z ciemiernika. Jego efekt to przynoszenie spokoju i łagodzenie obaw. Jest standardowym wywarem, którego uczy Snape na piątym roku.
Wywar Wigoru (ang. Invigoration Draught) – wzmacnia i regeneruje siły pijącego. Harry musiał go uwarzyć na 5 roku i poszło mu nawet dobrze ale Snape specjalnie upuścił jego flakonik.
Wywar Wzmacniający (ang. Strengthening Solution) – składniki to krew salamandry i sok z granatu. Potrzeba kilku dni aby w pełni był używany. Sprawia, że pijący odzyskuje siły i jest wzmocniony. Na piątym roku Harry robił go podczas wizytacji Umbridge.
Wywar Zamroczający (ang. Confusing & Befuddlement Draught) - powoduje, że osoba, która go wypiła jest bardzo lekkomyślna i nie powinno polegać się na jej zdaniu.
Wywar z mandragory (ang. Mandrake Draught) – sprawia, że osoby spetryfikowane wracają do zdrowia jak to miało miejsce na 2 roku kiedy w Hogwarcie był Bazyliszek. Wywar musi być przegotowany z dojrzałych Mandragor bo tylko taki będzie dostatecznie silny.
Wywar Żywej Śmierci (ang. Draught of Living Death) – składniki to sproszkowany korzeń asfodelus i nalewka z piołunu. Sprawia, że ktoś zapada w tak głęboki sen jakby umarł. Właśnie o ten Wywar zapytał się Snape Harrego podczas ich pierwszej lekcji.
Bełkoczący Napój (ang. Babbling Beverage) – powoduje, że osoba mówi bez ładu i składu. Kiedy Harry chciał przekazać Snape’owi wiadomość o Syriuszu mówił niejasno i wtedy Severus powiedział: „ Potter, kiedy będę miał ochotę posłuchać jak drzesz się na mnie bez ładu i składu, to dostaniesz Bełkoczący Napój”
Duszący Gaz (ang. Garrotting Gas) – niewidzialny gaz, który powoduje utratę przytomności. Fred i George planowali go rozpylić w szkole ale odlecieli szybciej niż zrealizowali swój pomysł.
Eksplodujący Płyn (ang. Exploding Fluid) – oprócz powodowania eksplozji, jego inne efekty nie są znane.
Esencja z Szczuroszczeta (ang. Murtlap Essence) – leczy zadrapania, rany i przecięcia. Hermiona przygotowywała ją dla Harrego po jego wizytach u Profesor Umbridge. Potter polecił ją też Lee Jordanowi.
Kurzajkowy Proszek (ang. Warpole Puder) – proszek, który powoduje w zetknięciu ze skórą „nieprzyjemne, strupiaste okrycie, wyglądające jak twarda brązowa rękawiczka”. Syriusz niestety dotknął srebrnej tabakiery nim pokrytej.
Magicznego Likwidatora Wszelkich Zanieczyszczeń Pani Scower (ang. Mrs. Scower's Magical Mess Remover) – nazwisko pani, która wynalazła ten cudowny produkt, oznacza „dokładnie czyścić”. Można go znaleźć w każdym mieszkaniu a nawet w Hogwarcie w schowkach na miotły. Jest używany przez pana Filcha do niemal wszystkich zanieczyszczeń zrobionych podstępnie przez uczniów. Był także ogłaszany podczas Mistrzostw w Quidditchu.
Odchochlicz (ang. Doxycide) – czarna mikstura używana aby ogłuszyć Chochliki. Jej efekt trwa dość długo. Używano go w kwaterze głównej Zakonu Feniksa do oczyszczania domu.
Roztwór Iskrzący (ang. Scintillation Solution) – jeden z uczniów uczących się z Wmiguroka powiedział, że go wynalazł i teraz ludzie go o niego błagają.
Serum Prawdy (ang. Truth Potion) – składnikiem mogą być pióra Memrotka. Sprawia, że osoba mówi prawdę.
Szkiele-wzro (ang. Skele-Gro) – nazwa to zlepek słów szkielet + wzrost. Ten eliksir sprawia „rośnięcie” kości. Cały proces trwa 8 godzin i może być całkiem bolesny ponieważ ma się uczucie kłucia szpilkami. Harry musiał to przeżywać po tym jak Lockhart usunął mu kości z ręki. Draco żartował, że pewnie Hagrid wypił tego za dużo co sprawiło, że jest większy od innych.
Veritaserum – z łaciny „veritas” to prawda. Najmocniejsze serum prawdy, który jest bezwonny i przezroczysty. Jego użycie jest kontrolowane przez Ministerstwo Magii ponieważ wystarczą tylko trzy krople aby wyjawić wszystkie tajemnice.

Alchemia to swoiste połączenie chemii i magii, w dość przyziemnym znaczeniu tego słowa. Jest sztuką naturalnego przetwarzania substancji. Zgodnie z jej kanonami siarka, rtęć i sól stanowią trzy podstawowe składniki materii. Nowe substancje otrzymujemy, mieszając odpowiednio składniki podstawowe. Sól może być połączona wyłącznie z siarką, a rtęć jedynie z odparowaną mieszaniną pozostałych dwóch składników. Tradycyjna alchemia wyróżnia inne bazowe składniki materii: powietrze, wodę, ziemię i ogień. Dwa z nich są tej samej natury, a dwa przeciwnej. Tajemnicą alchemii jest sztuka łączenia elementów przeciwnej natury. Żeby lepiej zrozumieć zagadnienie, musimy cofnąć się w czasie. Alchemia (arab. al-kimia, gr. chemeia), nauka tajemna, pojawiła się w czasach starożytnych, najpierw w Chinach, później w Mezopotamii, Indiach, Egipcie i Grecji. Rozwijała się w cesarstwie bizantyjskim, aż wreszcie w VIII wieku została odkryta i przejęta przez najeźdźców muzułmańskich. Dziwne są czasem drogi przepływu myśli, bo oto chińska alchemia w XIV wieku dociera do Europy dzięki ekspansji świata islamskiego. Tak więc z Chin zaczerpnęli alchemicy koncepcję tajemniczego środka, który powodował transformację nieszlachetnych metali w złoto, jak i pozwalał pozyskać tajemniczy "eliksir życia", życiodajne lekarstwo, panaceum na wszelkie choroby; szybko stał się on szeroko znany jako "kamień filozoficzny" (łac. lapis philisophorum), "kamień mądrości".
Kamień filozofów: tajemny katalizator przemiany metali nieszlachetnych w złoto, zwany także czerwoną tynkturą lub piątą esencją. Sporządzany był z rtęci, soli morskiej, siarki, arsenu, siarczku antymonu, dodawano nieco kamienia winnego, węgla, bituminu, a także złota oraz innych metali. Prażono tę mieszaninę, trawiono i destylowano przez wiele tygodni, substancja wielokrotnie zmieniała barwy, aż wreszcie otrzymywano ciemnoczerwony, krystaliczny proszek ("ferment złota"), który - według wierzeń - dodany w proporcji nawet 1:10 000 do roztopionego ołowiu, miedzi lub cyny przemieniał je w złoto. Inne przekazy mówią, iż otrzymywano grudkę o intensywnie czerwonej barwie, z wyglądu przypominającą rubin. Nic więc dziwnego, że alchemicy całego świata dokładali usilnych starań, aby go pozyskać; tym bardziej iż wierzono, że w wypadku jego połknięcia zapewniał nieśmiertelność.

Zazwyczaj myślimy o alchemikach jako o zachłannych, przeceniających swoje możliwości fanatykach, ogarniętych obsesją bogactwa i nieśmiertelności. Niektórzy dowodzą jednak, że ich praca położyła podwaliny pod nowoczesną chemię. Jest faktem, że wielu słynnych uczonych studiowało alchemię. Sir Isaac Newton, fizyk i matematyk, wiele na ten temat napisał. Tradycja głosi, że ukrywał swoje eksperymenty alchemiczne.
auror.pl